لوله درزدار API چیست؟

با توجه به تغییراتی که در سال های اخیر برای استفاده از لوله های خطوط انتقال نفت و گاز پیش آمده، لوله هایی که قطورتر و تحمل فشار بالاتری دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. همانطور که می دانید در صنعت خطوط نفت و گاز، مهمترین مساله ای که مورد توجه قرار می گیرد، این است که در کوتاه ترین زمان بتوان بیشترین حجم را منتقل کرد. برای دستیابی به این امر باید فولاد خط لوله دارای استحکام و چقرمگی بالایی باشد. به همین منظور در این مقاله به معرفی لوله درزدار API می پردازیم. با ما همراه باشید.

لوله درزدار API چیست؟

لوله API نوعی لوله درزدار می باشد که از ورق های فولادی ساخته شده است. ابتدا ورق های فولادی را به صورت رول د رآورده و برای اتصال آنها، لبه ابتدایی و انتهایی به یکدیگر جوشکاری می شوند. لوله درزدار API با درزجوش تولید می گردد. یعنی در سراسر لوله، یک درزجوش وجود دارد. این لوله ها با ضخامت 40 و تا سایز 2 اینچ تولید و عرضه می شوند. لوله درزدار API برای انتقال گاز، نفت و اکثر فرآورده های نفتی کاربرد دارد.

روش تولید لوله درزدار API

لوله درزدار API با استفاده از نوعی ورق آلیاژی شامل کربن، منگنز و با ترکیبات میکرو آلیاژی تولید می گردد. روش تولید لوله درزدار API به این صورت می باشد که ابتدا ورق مربوطه به صورت های نواری برش خورده و سپس با عبور از چندین غلطک طی عملیات های مختلف به یک استوانه تبدیل می شود. این استوانه در محل اتصال دو ورق به هم دارای یک گپ یا اصطلاحا فاصله کمتر از نیم میلی متر می باشد. این فاصله جهت نفوذ جوش طراحی شده است. لوله درزدار API در حال عبور از محل، جوشکاری و پس از نفوذ جوش به داخل، از مرحله سنگ زنی و سمباده زنی گذشته و پس از برش 6 متری، بسته بندی می گردد.

ویژگی لوله درزدار API

کاربرد لوله درزدار API

از لوله درزدار API به دلیل ویژگی هایی که دارد می توان د رموارد مختلفی استفاده نمود. مهمترین کاربردهای این لوله عبارتند از: