لوله مانیسمان

آیا اطلاعاتی راجع به لوله ها دارید؟ لوله ها در واقع استوانه هایی تو خالی هستند که از آن ها برای انتقال مایعات، گازها و در برخی از موارد برای انتقال جامدات استفاده می شود. لوله ها یکی از مهم ترین تجهیزات در صنایع مختلف مثل صنعت پتروشیمی، ساختمان سازی و… هستند که به وسیله ی آن ها گازها و مایعات مختلف را منتقل می کنند.
لوله ها انواع مختلفی دارند که مواد اولیه هر یک از آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. به طور کلی لوله ها با دو جنس فلزی و غیر فلزی تولید می شوند. انواع لوله در سایزها، ضخامت و قطرهای مختلفی تولید می شوند و به بازار عرضه می شوند. همه ی افراد با توجه به فعالیت خود از لوله های مختلف استفاده می کنند. چند نمونه از لوله ها شامل: لوله درز دار، لوله بدون درز (لوله مانیسمان)، لوله گالوانیزه سنگین، لوله گالوانیزه سبک، لوله گالوانیزه گلخانه ای و… می باشد. هر یک از لوله های نام برده شده ویژگی های مختلفی دارند و در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مقاله راجع به لوله های مانیسمان صحبت خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به قیمت لوله مانیسمان و آشنایی با فروش لوله مانیسمان با شماره های موجود در مقاله تماس بگیرید.

لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان اولین بار توسط برادران مانیسمان طراحی و تولید شدند. نامگذاری این لوله ها نیز با توجه به اسم مخترعین آن انجام شده است. لوله های مانیسمان با روش ویژه ای تولید می شوند. این روش خاص باعث شده است که لوله های مانیسمان بدون درز و هرگونه جای جوش باشند.

روش تولید لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان توسط قالب های مختلفی ساخته می شوند. برای تولید این لوله ها از شمش های فولادی استفاده می کنند. لوله مانیسمان با استفاده از شمش های فولادی ساخته می شوند. در زمان ساخت لوله مانیسمان شمش های فولادی را برش می زنند و داخل کوره قرار می دهند و به آن گرما می دهند. گرما باید تا حدی باشد که شمش به مرحله ی سرخ شدن برسد. پس از آن نیز با استفاده از دستگاه الانگیتور سطح شمش ها را گرد می کنند و آن ها را به وسیله ی لخ پرس سوراخ می کنند. در مرحله ی بعدی سنبه را با سرعت بسیار بالا به داخل شمش فولادی شلیک می کنند. پس از آن نوبت به مرحله ی تابگیری می رسد و لوله را با ابزار مختلف صاف و یکدست می کنند. در این مرحله باید سنبه را از داخل لوله خارج کنند و لوله را تحت کشش قرار دهند. در مرحله ی آخر لوله را به وسیله ی آب و فرآیندهای گوناگون خنک می کنند. هر چه فشار سیال بیشتر باشد ضخامت لوله نیز افزایش خواهد داشت.لوله مالیسمان

لوله مانیسمان یکی از کاربردی ترین لوله ها می باشد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل استفاده زیاد از این لوله عدم وجود درز و جوش می باشد.
لوله های مانیسمان معمولا از فولاد ساده کم کربن ساخته می شوند، برای مقاوم سازی لوله در برابر زنگ زدن به داخل و بیرون لوله موادی را اضافه می کنند که از زنگ زدن و خوردگی لوله جلوگیری می کنند. این لوله ها به دلیل یکدست بودن نسبت به سایر لوله ها بسیار محکم و مقاوم می باشند.

همه ی افرادی که عمر و استحکام لوله برایشان مهم است می توانند از لوله مانیسمان استفاده کنند. لوله های مانیسمان در رده های مختلفی تولید می شوند که کاربردی ترین آن ها شامل لوله مانیسمان رده 40 ( قطر لوله های رده 40 بین 0.5 تا 16 اینچ می باشد. ضخامت این لوله ها نیز بین 2.7 تا 12.7 میلی متر می باشد.)، لوله مانیسمان رده 80 ( قطر لوله های رده 80 بین 0.5 تا 16 اینچ می باشد و ضخامتی بین 3.7 تا 21.4 دارند) ، لوله مانیسمان رده 160 (این لوله ها بیشترین قطر و ضخامت را نسبت به لوله های رده 40 و 80 دارند. قطر لوله های رده 160 بین 40 تا 80 و ضخامت آن ها بین 4.7 تا 40.4 میلی متر می باشد.) سایر لوله های مانیسمان نیز شامل: لوله مانیسمان رده 20، لوله مانیسمان رده 60، لوله مانیسمان رده 120، لوله مانیسمان اهواز و… می باشد. ضخامت لوله ها با توجه به رده آن ها افزایش می یابد. هر یک از این لوله با توجه به ضخامت و قطری که دارند در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربردهای لوله مانیسمان:

لوله مانیسمان مورد استفاده در خطوط فشارقوی، لوله مانیسمان استیل جهت خطوط صنایع غذایی و دارویی، لوله مانیسمان جهت خطوط هیدرولیک و لوله های مانیسمان جهت خطوط نفت و گاز می باشد. لوله های مانیسمان از مقاومت و استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند به همین دلیل در صنایعی که فشار قوی دارند، خطوط صنایع غذایی و دارویی، صنعت برق، موتورخانه ها و… مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله ماسیمان

قیمت لوله مانیسمان

همانطور که گفته شد لوله های مانیسمان در رده ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند، رده و سایز لوله مانیسمان در قیمت لوله مانیسمان تاثیر دارد. چند نمونه از عواملی که روی قیمت لوله مانیسمان تاثیر دارد شامل: ابعاد، سایز، کیفیت، برند تولید کننده، شرکت تولید کننده، نوسانات بازار، تورم، افزایش قیمت آهن آلات و… می باشد. این روزها قیمت همه ی اجناس و قطعات افزایش بسیار زیادی داشته است، یکی از این اجناس نیز لوله مانیسمان می باشد. قیمت لوله های مانیسمان ثابت نیست و به صورت روزانه محاسبه می شود. همه ی افراد برای اطلاع از قیمت لوله مانیسمان می توانند به فروش لوله مانیسمان مراجعه کنند. قیمت لوله های مانیسمان به صورت کیلویی محاسبه می شوند و وزن هر یک از شاخه های آن نیز با توجه به رده لوله متفاوت می باشد.

1 دیدگاه دربارهٔ «لوله مانیسمان»

  1. بازتاب: زانو مانیسمان چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *