گالوانیزه شاخص

لوله گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه چیست؟ لوله قطعه ای تیوب مانند و تو خالی است و معمولا دارای مقطع گرد می باشد. از لوله ها برای منتقل کردن مایعات، گازها، دوغاب، پودر و در برخی از موارد توده جامدات استفاده می کنند.
لوله ها انواع مختلفی دارند و به صورت کلی به دو دسته لوله های فلزی و غیرفلزی تقسیم می شوند. لوله های غیرفلزی از موادی مانند شیشه، پلاستیک و… تولید می شوند. لوله های فلزی نیز از فولاد، آهن، آلومینیوم و… تولید می شوند. هر یک از لوله های تولیدی مواد اولیه مختلفی دارند و به شکل های مختلفی تولید می شوند. انواع لوله ها شامل لوله مانیسمان (لوله بدون درز)، لوله درزدار، لوله گلخانه ای، لوله گالوانیزه و… می باشد. ما در این آگهی راجع به لوله گالوانیزه صحبت خواهیم کرد برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان آگهی همراه ما باشید.

در صنعت آهن آلات و تولید لوله برای افزایش مقاومت لوله در برابر خوردگی و زنگ زدگی لوله را گالوانیزه می کنند.

گالوانیزاسیون چیست؟

گالوانیزاسیون فرآیندی است که طی آن سطح لوله را با فلز روی و ترکیباتی از آهن می پوشانند، به این فرآیند گالوانیزاسیون می گویند. در صنعت لوله سازی برای محافظت از لوله فولادی در برابر آسیب پذیری و خوردگی از پوشش فلز روی استفاده می کنند و به اصطلاح لوله را گالوانیزه می کنند. طول لوله های گالوانیزه تقریبا 6 متر می باشد. لوله های گالوانیزه شامل اتصالاتی می باشند که چند نمونه از آن ها شامل بوشن، کمربند و قفل می باشد.

گالوانیزه

روش تولید لوله گالوانیزه

روش غوطه ور سازی گرم یکی از روش های شایع تولید لوله گالوانیزه می باشد. برای انجام گالوانیزه ابتداء لوله چربی گیری می شود و زنگ آهن از روی سطح لوله پاک می شود. این کار باعث جذب بهتر فلز روی و بالا رفتن عملکرد گالوانیزاسیون می شود. بعد از چربی زدایی لوله را وارد محلول فلاکس می کنند، محلول فلاکس باعث جذب بهتر روی می شود. لوله ها پس از این مرحله وارد دستگاه گالوانیزه می شوند و در کوره های مخصوص به دمای 120 درجه سانتی گراد می رسند. پس از آن نیز لوله را در کوره خشک قرار می دهند. بعد از کوره خشک نوبت به ورود لوله به استخر فلز روی می رسد. لوله ها به مدت 1 دقیقه در دمای 450 درجه سانتی گراد قرار می گیرند. بعد از یک دقیقه فلز را از استخر خارج می کنند. پس از خروج لوله از استخر روی، فلز اضافی روی سطح داخلی و خارجی لوله به وسیله ی بخار و دمش هوا پاک می شود. برای جلوگیری از تشکیل آلیاژ لوله را سریع وارد آب سرد می کنند. در مرحله ی آخر لوله، دنده می شود و برای محافظت از دنده ها و شناسایی آن ها درپوش های پلاستیک روی لوله نصب می کنند.

انواع لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه شامل لوله گالوانیزه فولادی و لوله گالوانیزه آهنی می شوند. هر یک از این لوله ها ویژگی های مختلفی دارند. در ادامه راجع به هر یک از آن ها صحبت خواهیم کرد.

لوله گالوانیزه فولادی

لوله های گالوانیزه فولادی معمولا برای تهویه و تخلیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های گاوانیزه فولادی از جنس فولاد نرم می باشند. برای محافظت از لوله در برابر خوردگی، انواع اسیدها، زنگ زدگی و افزایش مقاومت لوله آن را وارد استخر روی می کنند که ورق فولادی تبدیل به ورق گالوانیزه فولادی شود.

لوله گالوانیزه آهنی

لوله های گالوانیزه آهنی معمولا به رنگ خاکستری هستند و در دو نوع متوسط و سبک تولید می شوند. لوله های گالوانیزه آهنی، لوله های درز دار هستند که به وسیله ی دستگاه های مختلف به یکدیگر متصل می شوند و سپس داخل مواد مذاب قرار می گیرند و گالوانیزه می شوند.

گالوانیزه

لوله های گالوانیزه به طور کلی با دو روش گرم و سرد گالوانیزه می شوند. هر یک از این روش ها باعث ایجاد تفاوت هایی در لوله می شود.

لوله گالوانیزه گرم

در روش گالوانیزاسیون گرم لوله را در استخرهای روی مذاب با دمای 460 درجه سانتی گراد قرار می دهند. زمانی که لوله را از استخر خارج می کنند لایه روی قرار گرفته روی سطح لوله با اکسیژن و کربن واکنش می دهند و چند لایه مرکب از آهن و روی سطح لوله را می پوشاند. این لایه ی ایجاد شده لوله را در برابر خوردگی، زنگ زدگی و سایش مقاوم می کند. فرآیند گالوانیزاسیون در دمای بالا انجام می شود. عمر لوله هایی که با روش گالوانیزه گرم گالوانیزه می شوند از لوله گالوانیزه سرد بیشتر می باشد. عمر لوله گالوانیزه گرم 25 تا 30 سال می باشد. ضخامت لایه گالوانیزه قرار گرفته روی سطح لوله بین 40 تا 120 میکرون می باشد، روی پذیری لوله به سایز و ضخامت محصول بستگی دارد. ظاهر این لوله ها مات، کدر و طوسی رنگ می باشد. از لوله گالوانیزه که با روش گرم تولید شده است در فضای باز مثل ساخت دکل های مخابراتی، گارد ریل جاده ها، دکل های فشار قوی، لوله های آب با ضخامت بالا، تیر برق و… استفاده می کنند.

لوله گالوانیزه سرد

در روش گالوانیزه سرد نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی می ریزند و سپس این محلول را به لوله اسپری می کنند. ضخامت لایه قرار گرفته روی سطح لوله در این روش گالوانیزاسیون تقریبا 20 میکرون می باشد. لوله های گالوانیزه سرد ظاهری براق و یکنواخت دارند. طول عمر لوله های گالوانیزه سرد بین 5 تا 8 سال می باشد.

پوشش لوله های گالوانیزه سرد بسیار سطحی می باشد و به راحتی دچار خراش و اکسیداسیون می شود. همین موضوع باعث کاهش عمر این لوله ها می شود.
لوله گالوانیزه سرد معمولا در صنعت خودروسازی، پیچ و مهره، ساخت قطعه، پوشش دهی فلزات با مصارف بهداشتی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه با توجه به ویژگی هایی که دارند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. هزینه ی نگهداری از لوله گالوانیزه نسبت به سایر لوله ها بسیار مناسب می باشد. این لوله ها از مقاومت و دوام بالایی برخوردار می باشند. لوله های گالوانیزه قابل بازیافت و استفاده مجدد می باشند.گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه

از لوله های گالوانیزه برای انتقال گاز، آب و… استفاده می کنند. بعضی از لوله های فولادی و اتصالات آن ها زمانی که در معرض آب قرار می گیرند زنگ می زنند و باکتری هایی را ایجاد و وارد آب می کنند. این باکتری ها و خوردگی های ایجاد شده در سطح لوله می تواند باعث آسیب رسیدن به بدن فرد شود. لوله های گالوانیزه بهترین انتخاب برای انتقال آب هستند که دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند.

مزایای لوله گالوانیزه:

یکی از مهم ترین مزایای لوله گالوانیزه عمر بالای آن ها می باشد، عدم نیاز به نگهداری، هزینه ی پایین نسبت به سایر روش های پوشش دهی و… می باشد.

معایب لوله گالوانیزه:

در صورت تماس با رطوبت پس از مدتی دچار خوردگی می شوند، از بین رفتن لایه روی و…

قیمت لوله گالوانیزه

قیمت لوله گالوانیزه نسبت به سایر لوله ها کمی بالا می باشد، به همین دلیل در همه ی صنایع و فعالیت های مختلف از این لوله ها استفاده نمی کنند. قیمت لوله گالوانیزه با توجه به ویژگی هایی که دارند متغیر می باشد. قیمت لوله گالوانیزه به سایز، وزن و سایر ویژگی های لوله بستگی دارد. همه ی افرادی که قصد خرید لوله گالوانیزه را دارند می توانند این لوله ها را از مرکز فروش لوله گالوانیزه خریداری کنند. قیمت لوله گالوانیزه در فروش لوله گالوانیزه بسیار مناسب می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *