تفاوت لوله مانیسمان رده 40 و 80

تفاوت لوله مانیسمان 40 و 80

تفاوت لوله مانیسمان 40 و 80 ، تفاوت لوله های مانیسمان مربوط به تنوع ضخامت آن هاست. علاوه بر ضخامت، قطر داخلی و وزن این لوله ها با هم تفاوت دارد. یعنی لوله های 40 به نسبت لوله های 80 ضخامت کمتر، قطر بیشتر و وزن سبک تری دارند.

تفاوت لوله مانیسمان 40 و 80

ضخامت لوله های مانیسمان رده 80 زیاد است به همین علت استحکام بیشتری دارند. البته به دلیل وزن زیاد این لوله ها، از لوله های رده 40 بیشتر استفاده می کنند.

بیشترین کاربرد لوله های مانیسمان برای انتقال مواد است. قطر داخلی لوله ها تاثیری زیادی در انتقال مواد دارد. به همین علت نقش مهمی در انتخاب لوله ها دارند.

در مواردی که نیاز است مواد با فشاری زیاد از طریق این لوله ها منتقل شوند، باید استحکام لوله ها زیاد باشد. لوله مانیسمان رده 40 و لوله مانیسمان رده 80 هر دو از مواد یکسانی ساخته می شوند اما لوله رده 80 ضخیم تر و سنگین تر است.

درباره ی میزان استحکام نیز خوب است بدانید لوله های رده 80 از مقاومت بیشتری برخوردارند. از این رده بیشتر روی سطح استفاده می شود. برای زمانی که نیاز به لوله ای مستحکم است تا فشار زیادی را تحمل کند از لوله های رده 80 استفاده می شود.

قیمت لوله مانیسمان به عوامل مختلفی مانند نوع، قطر، طول، جنس لوله و … بستگی دارد. برای ساخت لوله های رده 80 مواد اولیه ی بیشتری استفاده می شود به همین علت این لوله ها گران تر از رده 40 هستند.

تفاوت لوله مانیسمان 40 و 80

 

سایزبندی لوله های مانیسمان

اندازه لوله های مانیسمان با اینچ مطرح می شود. این اندازه به Nominal pipe Size معروف است. رده ی لوله ها ضخامت آن ها را نمایان می کند.

مثلاً لوله های با ضخامت 6.29 میلی متر را با کد XS می خوانند. لوله های دیگر با ضخامت 9.04 میلی متر را با کد XXS در نظر می گیرند.

البته امروزه به جای این اصطلاحات و حروف از رده های عددی استفاده می شود. لوله های مانیسمان شامل رده های 20، 40، 80 و… می شوند.

اندازه اسمی لوله ها

اندازه ی قطر خارجی لوله ها را اندازه اسمی می گویند. این اندازه گیری خیلی دقیق نیست اما مرجعی برای تعیین ابعاد دقیق می تواند باشد. مثلاً اندازه اسمی لوله 3 به لوله ای اشاره دارد که قطر خارجی واقعی آن 3.500 اینچ است.

رده لوله چیست؟

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم منظور از رده لوله، قطر خارجی و ضخامت است. البته رده لوله زمانی معنا دارد که اندازه ی اسمی آن را بدانید.

در صورتی که اندازه ی اسمی لوله ثابت باشد، رده های بیشتر، ضخامت دیواره ها را نشان می دهند. زمانی که اندازه اسمی و تعداد برنامه ها مشخص شود می توانید ضخامت دیواره، قطر داخلی و خارجی لوله ها را مشخص کنید. راه مناسب برای مشخص کردن ابعاد، استفاده از نمودار زمان بندی لوله برای رده و اندازه اسمی می باشد.

سخن پایانی

در این متن به رده و اندازه های مختلف لوله های مانیسمان اشاره کردیم. برای آشنایی شما با ضخامت های مختلف آن نیز شرحی دادیم. به این صورت متوجه می شوید که لوله های مانیسمان براساس ضخامت و قطری که دارند در رده های مختلفی قرار می گیرند.

این لوله ضخامت های متفاوتی دارند. از لوله های مستحکم تر در صنایع حساس مانند انتقال گاز و آب و… استفاده های زیادی می شود. این لوله ها بسیار مقاوم بوده و به راحتی می توانند در صنایع مورد استفاده قرار گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *