مزایای استفاده از لوله مانیسمان

مزایای استفاده از لوله مانیسمان

مزایای استفاده از لوله مانیسمان ، یکی از چندین نوع لوله های تولید شده در دنیای تاسیسات، لوله مانیسمان می باشد. این نوع لوله به دلیل ویژگی های خاص خود محبوبیت زیادی برای استفاده های خانگی و صنعتی پیدا کرده است. در واقع لوله مانیسمان در بین لوله های فولادی، منتقل کننده ی انواع مایعات و حتی گاز ها می باشد. انواع لوله های فولادی دارای خصوصیات و قابلیت های خاصی هستند که در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، انتقال آب، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله مانیسمان (بدون درز) که به طور مستقیم از حرارت شمش های فولادی تولید می شود، با ویژگی های خاص خود برای انتقال همین مواد مایع و گاز در موارد زیادی کاربرد دارد. در ادامه به مزایای استفاده از لوله مانیسمان می پردازیم. با ما همراه باشید.

لوله مانیسمان چیست؟

یکی از پرکاربردترین و پر مصرف ترین لوله های صنعتی فلزی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، لوله مانیسمان (بدون درز) می باشد. این نوع لوله به صورت یکپارچه از شمش های فولادی ساخته و تولید می شود.

همچنین در فرآیند ساخت آن از هیچ گونه درز جوشی استفاده نمی ‌شود. اصلی ‌ترین وظیفه لوله مانیسمان، انتقال سیال از نقطه‌ ای به نقطه دیگر می باشد. لوله مانیسمان در طول ‌های 6 و 12 متری تولید می ‌شود که نوع 6 متری آن رایج‌ تر است. لوله مانیسمان گرد و بیضی شکل می باشد.

مزایای استفاده از لوله مانیسمان

• به دلیل عدم وجود درز و جوش در برابر فشار، دما و تنش بسیار مقاوم می باشد. همچنین استحکام خیلی خوبی دارد.
• در اثر خم شدن ترک نمیخورد و سوراخ نمی شود.
• به دلیل عدم وجود خط جوش، در برابر خوردگی دارای مقاومت بالاتری می باشد.
• این لوله ها بدلیل شرایط تولید، فشار بالایی را تحمل می کنند. در نتیجه تغییر شکل این لوله ها به حداقل می رسد.
• طول عمر لوله مانیسمان بالا می باشد. وجود استحکام کافی و استفاده از مقاوم ترین مواد اولیه باعث شده تا لوله مانیسمان برای مدت زمان طولانی بدون آسیب مورد استفاده قرار گیرد. همین دوام بالا باعث شده تا استفاده از آن در صنایع مختلف نیز به صرفه باشد.
• با توجه به مواد اولیه ، قدرت کششی بالایی دارد.
• یکپارچگی
همانطور که گفته شد لوله مانیسمان برخلاف لوله‌ های درزدار به صورت یکپارچه و بدون جوش تولید می ‌شود. یعنی تمام قسمت‌ های آن به یک شکل بوده و دارای یکپارچگی است. یکپارچه بودن لوله مانیسمان به بهبود عملکرد آن کمک کرده و در عین حال باعث ایجاد ظاهری زیبا می شود.

اتصالات مورد استفاده در لوله مانیسمان

اتصالات مورد استفاده در این لوله ها از جنس کربن استیل، آلیاژی و استنلس استیل می باشند که مقاومت بالایی دارند. همچنین توسط جوشکاری به لوله متصل می شوند. برای تغییر مسیر 45 درجه لوله ها از زانو 45 درجه استفاده می شود و در اندازه و شعاع نیم تا 24 اینچ تولید می گردد. همانند 45 درجه برای تغییر مسیر 90 درجه، زانو 90 درجه مورد استفاده قرار می گیرد.

برای درست کردن انشعاب برابر در لوله اصلی از 3 راهی مساوی و برای ایجاد انشعاب نا برابر در لوله اصلی از 3 راهی نامساوی استفاده می شود.

همچنین برای انسداد مسیر لوله، گپ مانیسمان مورد استفاده قرار می گیرد که شعاع آن بستگی به قطر لوله دارد. برای اتصال دو لوله با سایزهای مختلف از تبدیل استفاده می شود.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد لوله‌ مانیسمان از مزایای بی ‌شماری مانند مقاومت در برابر فشار بالا، استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی برخوردار می باشد.

به همین دلیل در صنایع مختلفی مانند نفت و گاز، قطعه‌ سازی و خودروسازی استفاده می ‌شود. قیمت دقیق لوله ‌های مانیسمان با توجه به سایز لوله‌ های مورد نظر متفاوت می باشد.

محدوده این لوله ‌ها بین 8.1 تا 26 اینچ متغیر است. این لوله در رده ‌های مختلف مانیسمان رده 20، 40، 60، 80، 120 و همچنین رده 160 تولید می ‌شود که انتخاب لوله با توجه به مکان مورد استفاده و فشار وارده می ‌تواند متغیر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *