انواع اتصالات لوله گالوانیزه

انواع اتصالات لوله گالوانیزه

انواع اتصالات لوله گالوانیزه ، اتصالات دنده ای به دلیل شرایط محیطی که در آن قرار می گیرند، در معرض خطر زنگ خوردگی می باشند. لذا نیاز به پوششی برای مراقبت و محافظت دارند، تا در مقابل زنگ زدگی مقاوم باشند. اتصالات زنگ زده شده پس از مدتی دچار خوردگی شده و از محل خوردگی سوراخ می شوند که باعث خرابی سیستم لوله کشی می گردد. در ادامه به انواع اتصالات لوله گالوانیزه که مفید هستند، می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع اتصالات لوله گالوانیزه

1- اتصال زانویی گالوانیزه (ELBOW)

از اتصال زانویی برای تغییر جهت جریان 90 و 45 درجه استفاده می شود. برخلاف زانوهای جوشی که می توان به صورت کارگاهی در زاویه متفاوت برش داد، در زانوهای گالوانیزه نمی توان چنین کاری را انجام داد. زیرا در هر دو طرف ورودی و خروجی زانویی، دنده خورده است. به اصطلاح مادگی دارد.

دقت شود تمامی زانو های گالوانیزه از داخل دنده می شوند و اگر از بیرون دنده داده شود، باید از مغزی استفاده گردد. اتصال زانویی گالوانیزه به دو گونه سرد و گرم تولید می شود. این نوع اتصال در صنایع آب، گاز، بخار، هوا و … کاربرد دارد.

اتصال زانویی گالوانیزه (ELBOW)
اتصال زانویی گالوانیزه (ELBOW)

2- اتصال سه راهی گالوانیزه (TEE)

از این اتصال برای انشعاب گرفتن از خط اصلی استفاده می شود. اتصال سه راهی در دو نوع سه راه مساوی (سایز ورودی، خروجی و انشعاب برابر است) و سه راه تبدیلی (سایز انشعاب از سایز ورودی و خروجی کمتر است) موجود می باشد.

زاویه بین ورودی – خروجی و انشعاب 90 درجه است. دقت شود که تمامی سه راهی های گالوانیزه از داخل دنده می شوند و برای دنده دادن از خارج باید از مغزی استفاده شود.

اتصال سه راهی گالوانیزه (TEE)
اتصال سه راهی گالوانیزه (TEE)

3- اتصال چپقی گالوانیزه (STREET ELBOW)

اتصال چپقی دارای شکل ظاهری زانویی می باشد. با این تفاوت که یک طرف چپقی از بیرون دنده و سمت دیگر از داخل دنده می شود. این نوع اتصال در دو نوع 90 و 45 درجه موجود می باشد.

از اتصال چپقی برای تغییر جهت جریان استفاده می شود. در انشعابات و خطوط لوله گالوانیزه زمانی که یک طرف لوله بصورت دنده بیرون (نری) و طرف دیگر انشعاب بصورت دنده داخل (مادگی) باشد، اتصال چپقی کاربرد دارد.

اتصال چپقی گالوانیزه (STREET ELBOW)
اتصال چپقی گالوانیزه (STREET ELBOW)

4- اتصال بوشن گالوانیزه (COUPLING)

لوله های گالوانیزه از بیرون دنده می شوند و همه لوله ها به صورت مادگی می باشند. به همین دلیل نمی توان دو لوله را به یکدیگر متصل کرد و برای اتصال دو لوله به یکدیگر و ادامه خط لوله کشی از بوشن استفاده می گردد.

به صورتی که بوشن از دو طرف به صورت مادگی دنده می شود که مناسب برای اتصال به لوله (نری) می باشد .اتصال بوشن گالوانیزه جهت اتصال آسان و بازشدن لوله های گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصال بوشن گالوانیزه (COUPLING)
اتصال بوشن گالوانیزه (COUPLING)

5- اتصال مغزی گالوانیزه (NIPPLE)

شکل ظاهری اتصال مغزی مشابه بوشن می باشد. با این تفاوت که هر دو طرف مغزی از بیرون دنده می شود. برای مثال می توان برای اتصال بین دو شیر فلکه که هر دوطرف آنها از داخل دنده شده از اتصال مغزی استفاده کرد.

از کاربردهای این اتصال می توان به تغییر مادگی به نری زانو یا سه راهی را نام برد. مغزی گالوانیزه در دو نوع کوتاه و بلند ساخته می شود.

اتصال مغزی گالوانیزه (NIPPLE)
اتصال مغزی گالوانیزه (NIPPLE)

6- اتصال تبدیل گالوانیزه

برای تغییر سایز در خط لوله از اتصال تبدیل استفاده می کنند. تبدیل ها به این صورت می باشند که یک طرف از داخل و طرف دیگر از بیرون دنده می شود.

به این مورد توجه شود که از تبدیل برای تغییر سایز مستقیم دو لوله نمی توان استفاده کرد. زیرا هر دو طرف لوله از داخل دنده نمی خورد و برای طرف دیگر تبدیل که از بیرون دنده می خورد باید از اتصال بوشن استفاده نمود.

اتصال تبدیل گالوانیزه
اتصال تبدیل گالوانیزه

7- اتصال روپیچ – توپیچ گالوانیزه

برای ادامه خط از روپیچ – توپیچ استفاده می شود. فرق این اتصال با بوشن به این صورت می باشد که بوشن از دو طرف مادگی دارد، ولی روپیچ – توپیچ از یک طرف مادگی و از طرف دیگر نری دنده شده است .

اتصال روپیچ - توپیچ گالوانیزه
اتصال روپیچ – توپیچ گالوانیزه

8- مهره ماسوره گالوانیزه (UNION)

هنگامی که خط لوله تاسیسات به طور کلی اجرا و تمامی اتصالات بسته شد، دیگر به راحتی امکان باز کردن این خط برای تعمیر و نگهداری وجود ندارد. از این رو از مهره ماسوره برای آن استفاده می کنند.

مهره ماسوره بین دو لوله قرار می گیرد و به علت سه تیکه بودن آن، قابلیت تنظیم و باز و بسته شدن را دارد. به همین دلیل می توان خط لوله را باز کرد و تعمیرات را انجام داد.

دقت شود که آب بندی مهره ماسوره بسیار مهم می باشد. از این رو در انتخاب مهره ماسوره دقت لازم را در نظر بگیرید.

مهره ماسوره گالوانیزه (UNION)
مهره ماسوره گالوانیزه (UNION)

9- درپوش گالوانیزه

برای کور و مسدود کردن مسیر لوله کشی، درپوش گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا لوله های گالوانیزه به صورت روپیچ می باشند.

درپوش گالوانیزه
درپوش گالوانیزه

قیمت لوله گالوانیزه

قیمت لوله گالوانیزه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله آنها می توان به جنس، ابعاد، برند، ضخامت، قطر، کشور سازنده و … اشاره نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *