اتصالات بنکن

اتصالات بنکن

اتصالات بنکن با استفاده از آلیاژ کربن استیل ساخته می شوند. معمولا این اتصالات برای اهداف خاصی مانند هدایت جریان به کار می روند. اتصالات بنکن کاربردهای فراوانی در سیستم لوله کشی دارند و بعد از لوله به عنوان پرکاربردترین تجهیزات شناخته می شوند.

برای مشخص کردن نوع اتصالات به اندازه اسمی لوله، نوع، جنس مواد و نام اتصال توجه می کنند. این اتصالات باید از نظر مشخصات جنسی و میزان تحمل فشار و دما با لوله ها تطابق داشته باشند.

بنکن چیست ؟

بنکن، یکی از معروف ترین برندهای اتصالات در جهان است. این برند در زمینه تولید انواع اتصالات فعالیت می کند. در گذشته، اتصالات بنکن توسط کشور ژاپن تولید می شدند.

اما هزینه بالای ارسال و تولید این محصولات باعث شد تا واردات آن قطع شود. با توجه به اینکه بخش عظیمی از بازار اتصالات به محصولات بنکن تعلق داشت، بسیاری از واردکنندگان تصمیم گرفتند تا این محصولات را از کشورهای دیگر وارد نمایند.

اتصالات بنکن

انواع اتصالات بنکن

 

1- اتصالات درزدار بنکن :

در سطح این اتصالات درز جوش دیده می شود. به عبارت دیگر در پروسه ی تولید اتصالات درزدار از جوشکاری استفاده می کنند. در فرایند تولید، بعد از شکل دهی، دو سر ورق فولادی را جوش می دهند. این کار باعث می شود تا سطح اتصالات به صورت یکنواخت نباشد.

2- اتصالات مانیسمان بنکن :

در پروسه ی تولید این نوع اتصالات از جوشکاری استفاده نمی کنند. اتصالات مانیسمان بنکن فاقد درز جوش هستند و به صورت یک تکه با ضخامت و اندازه های مختلف ساخته می شوند. رده های اتصالات مانیسمان شامل sch160، sch80، sch40، std و sgp می شوند.

اتصالات درزدار بنکن

1- سه راهی جوشی و فشار قوی
2- تبدیل صاف یا هم مرکز
3- تبدیل کج یا غیر هم مرکز
4- کپ جوشی یا درپوش جوشی و فشار قوی
5- انواع زانو جوشی

اتصالات بدون درز یا مانیسمان بنکن

اتصالات بنکن

1- زانویی مانیسمان بنکن :

این نوع اتصال با زاویه های 45 ، 90 و 180 درجه وجود دارد. از آن برای تغییر جهت جریان استفاده می شود. از زانویی مانیسمان 180 درجه (RETURN) در تاسیسات لوله کشی برای برگشت سیالات استفاده می کنند.

2- کپ بنکن :

این نوع از اتصالات مانیسمان برای کور کردن و مسدود کردن انتهای خطوط لوله کشی به کار می روند.

3- سه راهی مانیسمان بنکن :

در زمانی که نیاز به انشعاب گیری از سیستم اصلی و خط لوله های مانیسمان باشد، از این نوع اتصال استفاده می شود. هدایت مواد با استفاده از این اتصالات، به راحتی امکان پذیر است.

4- تبدیل مانیسمان بنکن :

جهت تغییر اندازه لوله از این اتصالات استفاده می کنند. وقتی که لازم است تا دو لوله با اندازه های مختلف به هم متصل شوند، از اتصالات تبدیل استفاده می شود.

کاربردهای اتصالات بنکن

امروزه برای تغییر جهت جریان از زانو و سه راهی بنکن، برای انشعاب گیری از سه راهی بنکن، جهت تغییر اندازه از تبدیل بنکن، مسدود کردن مسیر جریان از کپ و برای ادامه مسیر لوله از بوشن بنکن استفاده می کنند.

یکی از کاربردی ترین انواع اتصالات بنکن، اتصالات رده 40 می باشند. این اتصالات در تاسیسات و سیستم موتورخانه و نیز برای سیستم های نفت و گاز استفاده می کنند.

اتصالات ضخیم تر (رده 80 و رده 160) در سیستم هایی با فشار و دمای بالا به کار می روند. این اتصالات در موتورخانه ها کاربرد ندارند. اتصالات مانیسمان بنکن مقاومت بالایی در برابر فشار و دما دارند. به همین علت در سیستم های نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات بنکن

فواید اتصالات بنکن

– مقاومت بالا در مقابل نشتی
– ایجاد اتصال محکم در قسمت لوله و اتصالات
– وزن مناسب

مشخصات فنی اتصالات بنکن

این مشخصات در برگیرنده ی مشخصات ابعادی، جنس و روش ساخت است. مشخصات ابعادی این اتصالات با استاندارد ASME B16.9، جنس فولاد با گرید A234 WPB و روش تولید بدون درز مطابقت دارند.

روش ساخت اتصالات بنکن

روش ساخت اتصالات بنکن شبیه روش تولید لوله مانیسمان می باشد. این اتصالات به صورت مستقیم از لوله مانیسمان تولید می شوند.

قیمت اتصالات مانیسمان بنکن

فاکتورهای مختلفی مانند ابعاد، جنس، روش ساخت، نوسانات نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضا و … بر قیمت این اتصالات تاثیر می گذارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *