کاربرد و مزایای اتصالات جوشی

کاربرد و مزایای اتصالات جوشی

کاربرد و مزایای اتصالات جوشی ، زیادی می باشد. از این اتصالات در پالایشگاه های بزرگ و نیروگاه ها نیز بسیار استفاده می شود. همچنین استفاده از این اتصالات در صنایع ساختمان سازی نیز بسیار است. در سازه های ساختمانی از مزایای اتصالات جوشی استفاده می شود تا براساس فضاهای مناسب و متخصصان مربوط همان جا اتصالات انجام شود. این اتصالات کیفیت بسیار زیادی دارند و از آن ها می توان در تمام خطوط انتقال استفاده کرد. در نیروگاه های گاز یا کارخانه های بزرگ با کمک اتصال جوشی انتقال صورت می گیرد. حتی در آبیاری های قطره ای اگر در فضاهای سبز توجه کنید از اتصالات فولادی جوشی استفاده شده است. این اتصالات استقامت و مقاومت زیادی دارند و به راحتی می توانند در برابر فشار بالای آب مقاومت کنند.

کاربرد و مزایای اتصالات جوشی

اتصالات جوشی چیست؟

یکی از قطعه هایی که در لوله کشی ها استفاده می شود اتصالات جوشی است. این اتصالات جوری طراحی می شوند که در جای مناسب و مورد نظر با کمک جوشکاری به لوله متصل می شود. از اتصالات جوشی در لوله کشی های مختلف استفاده می کنند. اتصالات جوشی در موارد مختلف از جمله انشعاب گیری، تغییر جهت لوله، تغییر سایز لوله و مسدود کردن مسیر لوله ها کاربرد دارد. لوله کشی ها با اهداف مختلفی انجام می شوند. گاهی لوله کشی ها برای عبور سیالاتی مثل نفت، گاز و بخار یا محصولات شیمیایی انجام می گیرد.

انواع اتصالات جوشی

اتصالات جوشی مدل های مختلفی دارند. از این انواع می توان به اتصالات لب به لب، اتصالات روی هم، اتصال سپری، اتصال گوشه گونیا و اتصال پیشانی اشاره کرد. نوع جوشی که در اتصالات جوشی وجود دارد نیز مدل های مختلف دارد. از جمله این مدل ها می توانیم جوش شیاری، جوش گوشه و جوش کام و انگشتانه را یادآور شویم.

اتصالات جوشی لوله

مزایای اتصالات جوشی

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم اتصالات جوشی در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این اتصالات مقاومت و استحکام زیادی دارند. از خصوصیات مهم این نوع از اتصالات می توان به مقاومت و آب بندی خوب آن ها اشاره کرد. در زمان جوشکاری برای اتصال میان لوله ها از اتصال جوشی استفاده می شود. علاوه بر این، در زمان جوشکاری اگر تخصص لازم و دقت کافی وجود داشته باشد می توان جلوی ورود اکسیژن و حتی تاثیر شرایط جوی بر سیالات را نیز گرفت. ایجاد اتصالات جوشی علاوه بر آب بندی کردن باعث روان و ساده شدن پیچیدگی سیستم های لوله کشی خواهد شد. به این صورت لوله کشی ها یکدست و منظم می شوند. در صورتی که اتصالات جوشی در یک سیستم لوله کشی آسیب ببینند به راحتی می توان مشکل را تشخیص و رفع کرد. به این معنا که در این نوع اتصالات به دلیل سادگی و یک دستی، تعویض قطعات آسیب دیده راحت تر می باشد. گاهی حتی می توان از یک لوله ی تک نیز برای قسمتی که آسیب دیده استفاده کرد.
خوب است بدانید پس از انجام اتصالات جوشی وزن نهایی سازه کمتر و متناسب شده و سازه به صورت یک دست و یکپارچه خواهد شد. به این دلیل در موارد و موقعیت هایی که وزن یکی از موارد اساسی و تعیین کننده در سیستم است به راحتی می توان از اتصالات جوشی استفاده کرد. مقرون به صرفه بودن نیز یکی دیگر از مزایای بسیار مفید این اتصالات می باشد. بسیاری از اتصالات جوشی لب به لب هستند و همپوشانی کمتری دارند. نتیجه ی این مساله باعث صرفه جویی در مصرف فلز خواهد شد. برای اتصالات فشار قوی اما قسمتی از لوله ها برای نصب داخل اتصالات قرار خواهند گرفت و در نتیجه همپوشانی رخ می دهد. در این موارد هزینه نهایی افزایش خواهد یافت.

سخن پایانی

در این مقاله با یکی از قطعات مفید آشنا شدیم. اتصالات جوشی از قطعات بسیار مفید و پرکاربرد در صنایع هستند. این اتصالات قابلیت تغییر مسیر خطوط انتقالی را دارند. این اتصالات به صورت تک تکه ساخته می شوند. با توجه به آلیاژی که از آن ساخته شده اند به شکل محصولات فولادی (درز دار، مانیسمان، فشار قوی)، آهنی، استیل و.. تولید و به بازار عرضه می شوند. این اتصالات کاربردها و مزایای بسیاری دارند. در این متن سعی کردیم به صورت مختصر به کاربرد و مزایای این قطعات بپردازیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *