مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان

مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان

مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان ، بدون درز بودن آن می باشد. در صنعت لوله های مختلف فولادی، ضد زنگ (استنلس استیل)، آلیاژ و بویلر وجود دارد. لوله مانیسمان (بدون درز)، لوله ای است که برای تولید و ساخت آن به بدنه ای یکدست و بدون درز نیازمی باشد و هیچ نوع جوشکاری بر روی آن صورت نمی گیرد. این لوله بدلیل یکدست و بدون درز بودنش نسبت به سایر لوله ها محکم تر است و قیمت بالاتری دارد. بدلیل نبود درز در لوله مانیسمان، در صنایع حساس به کار برده می شود. این لوله اهمیت و کاربرد بسیار و استحکام و عمر بالایی دارد. در این مقاله به مهمترین ویژگی های آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان یا بدون درز، لوله هایی می باشند که بدون هیچگونه ناپیوستگی سطحی و داخلی به صورت یکدست تولید می شوند. این لوله ها نسبت به لوله های درزدار استحکام بالاتری دارند و فشار بیشتری را تحمل می کنند. لوله مانیسمان با دقت بالایی تولید می شود و دارای هم مرکزی مقطع لوله است.

لوله مانیسمان چیست؟
لوله مانیسمان چیست؟

برای انتقال مواد با دما و فشار بالا، انتقال مواد خورنده و سمی از لوله مانیسمان استفاده می شود. از این لوله ها می توان در مخازن بویلرها، کمپرسورها، لوله های تحت فشار انتقال نفت و گاز استفاده نمود. همچنین بعنوان اجزای مکانیکی گردنده مانند پوسته برینگ ها و اکسل خودرو، لوله تفنگ و تانک در صنایع نظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لوله مانیسمان

لوله بدون درز در انواع و رده های مختلفی تولید و روانه بازار می شود که عبارتند از:

1- لوله مانیسمان رده 20

این نوع لوله از نازک ترین لوله های مانیسمان موجود در بازار می باشد که بیشتر در سیستم لوله کشی ساختمان ها بصورت توکار کاربرد دارد. لوله مانیسمان رده 20 از مقاومت بالایی برخوردار است. به همین دلیل در برابر آسیب های مختلف دچار شکستگی نمی شود. این نوع لوله ضخامتی حدود 2 الی 6 میلی متر و سایزی حدود 1 الی 12 اینچ دارد. همچنین وزن آن بر اساس مشخصات دیگرش تا حدود 300 کیلوگرم متغیر می باشد.

لوله مانیسمان رده 20
لوله مانیسمان رده 20

2- لوله بدون درز رده 40

لوله مانیسمان رده 40، لوله ای بدون درز و جوش خوردگی می باشد که هیچگونه خراش یا درزی در آن وجود ندارد. این لوله از رده 20 ضخیم تر است. استحکام لوله رده 40، زیاد می باشد. به همین دلیل در صنایع حساس مانند نفت، گاز، پتروشیمی و … کاربرد دارد.
لوله مانیسمان رده 40 برای جاهایی که فشار کمتری تحمل می کنند، مناسب تر است. سایز این لوله ها از نیم تا 34 اینچ متغیر می باشد و ضخامتی در حدود 2 الی 10 میلی متر دارند. وزن این محصول در برخی موارد تا 500 کیلوگرم هم می‌ رسد.

لوله بدون درز رده 40
لوله بدون درز رده 40

3- لوله مانیسمان رده 60

لوله مانیسمان رده 60 مانند سایر لوله ها، بدون درز نیست و تقاضا برای آن کم می باشد. قطر این لوله بین 8 الی 24 اینچ است و وزن آن برحسب قطر در ضخامت، متفاوت می باشد.

لوله مانیسمان رده 60
لوله مانیسمان رده 60

4- لوله بدون درز رده 80

لوله مانیسمان رده 80 دارای قطر خارجی برابر با قطر خارجی رده 40 است ودر مقایسه با آن می تواند فشار و دمای بیشتری را تحمل کند. این نوع لوله ضخامت و استحکام بیشتری نسبت به رده های 20، 40 و 60 دارد. به همین دلیل گران تر می باشد. بدلیل قیمت بالا، فقط برای انتقال موادی که فشار و دمای زیادی دارند، به کار می رود.

لوله بدون درز رده 80
لوله بدون درز رده 80

5- لوله مانیسمان رده 120

این لوله با عملیات نورد گرم تولید می شود و هیچ خط و درز جوشی بر روی آن وجود ندارد. لوله مانیسمان 120، قابلیت ضد خوردگی دارد و فشارهای زیادی را تحمل می کند. این لوله گزینه مناسبی برای استفاده در دمای بالا تا 140 درجه فارنهایت است.
از لوله بدون درز رده 120 در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی، فاضلاب، کشاورزی، تصفیه آب، آبیاری و … استفاده می شود. این لوله معمولا در مقابل اسیدها، بازها، نمک ها، اکسیدان ها، آلیفاتیک ها و هالوژن ها مقاوم است.

لوله مانیسمان رده 120
لوله مانیسمان رده 120

6- لوله بدون درز رده 160

از بالاترین رده های لوله مانیسمان، رده 160 می باشد. این لوله ضخیم و بدون درز است. بدلیل ضخامت زیادی که دارد به آن لوله ی گوشت دار نیز می گویند. این لوله فشار و دمای زیادی را تحمل می کند. با توجه به قطر خارجی و قطر داخلی لوله مانیسمان رده 160، ابعاد و سایزبندی آن اندازه گیری و مشخص می شود. لوله مانیسمان رده 160 در صنایع پتروشیمی و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد و در برخی موارد برای انتقال آب و گاز نیز کاربرد دارد.

لوله بدون درز رده 160
لوله بدون درز رده 160

مزایا لوله مانیسمان

لوله مانیسمان قابلیت جوش پذیری بالایی دارد و استحکام آن بالا می باشد. عملکرد لوله مانیسمان نسبت به لوله های فولادی دیگر بهتر است. این لوله طول عمر زیادی دارد و در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. لوله مانیسمان دمای بالا و فشار زیادی را تحمل می کند. مناسب برای حمل و انتقال مواد سمی و خورنده می باشد و مواد سمی را به بیرون لوله نشت نمی دهد. این لوله در برابر رطوبت، مقاومت بالایی دارد.

کاربرد لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان دارای کاربرد ویژه و گسترده ای می باشند که از مهم ترین آنها می توان جهت خطوط فشار قوی، خطوط صنایع غذایی و دارویی، خطوط هیدرولیک و خطوط نفت و گاز را نام برد.

مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان

مهم‌ ترین ویژگی‌ لوله‌ مانیسمان، عدم وجود کوچک ترین درز و یا شکاف بر روی لوله می باشد. این مورد عامل پرطرفدار شدن و گران بودن لوله مانیسمان یا بدون درز است. لوله مانیسمان با استفاده از شمش های فولادی تولید می شود. شمش ها در طی فرآیندی گرم شده و بر روی چیزی مانند یک میله ریخته می شوند تا در نهایت یک لوله یا پوسته تو خالی ایجاد کنند. لوله مانیسمان، مقاومت بالایی که در برابر فشار دارد و مقرون به صرفه می باشد.

مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان
مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان

سخن پایانی

لوله‌ مانیسمان در کنار لوله ‌های درزدار، از محصولات فولادی پر کاربرد است. این لوله ‌ها در صنایع گوناگونی مانند پتروشیمی، نیروگاه‌ها و انواع آبرسانی کاربرد دارند و برای رفع نیاز مشتری، در ابعاد متعددی عرضه می ‌شوند. لوله‌ مانیسمان، فرآیند تولید نسبتا پیچیده ‌ای دارد. فرآیند تولید این محصول فولادی، بسیار حساس و جزئی می باشد. در این مقاله به مهم ترین ویژگی لوله مانیسمان اشاره شد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای تهیه لوله مانیسمان با قیمت مناسب به نمایندگی لوله مانیسمان مراجعه نمایید.

1 دیدگاه دربارهٔ «مهم ترین ویژگی های لوله مانیسمان»

  1. بازتاب: لوله مانیسمان چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.